Familia si copilul

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Ce să faci dacă micuțul începe să lovească sau să muște?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
b.ramo
Moderator
Moderator

feminin Numarul mesajelor : 540
Varsta : 36
Data de inscriere : 11/08/2007

MesajSubiect: Ce să faci dacă micuțul începe să lovească sau să muște?   8/24/2007, 10:54

Am primit asta pe net.Voi ati trecut prin acesta experienta?
COMPORTAMENTUL NECUVIINCIOS
La această vârstă, refuzul clar (să spui "NU") se pare că este modalitatea cea mai eficientă pentru a-l mustra pe copil atunci când se poartă urât, de exemplu mușcă sau lovește. În loc să țipi la el sau să te superi și să te enervezi (lucru ce poate înrăutăți situația) ai putea să încerci să îl calmezi îndepărtându-te de el. Să nu îi mai dai atenție este o bună soluție și are un efect calmant. Orice ai face nu îl lovi sau nu îl mușca la rândul tău, acest lucru nu va face decât să înrăutățească situația. Îi vei transmite mesajul: nu-i nimic rău să muști, și mama face la fel. Să recapitulăm. La vârsta asta copilul vede lucrurile în felul lui: el știe că mama îi dă atenție atunci când face prostii. Acordă-i timp și atunci când se poartă frumos.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Adina
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 562
Data de inscriere : 10/08/2007

MesajSubiect: Re: Ce să faci dacă micuțul începe să lovească sau să muște?   8/25/2007, 07:11

Si Carina cand se enerveaza ma loveste si eu o cert si ma supar pe ea si-i spun ca nu mai vorbesc cu ea pana nu-si revine! Atunci incepe sa urla si mai tare si atunci o trimit la ''colt''si-i spun ca pana nu se calmeaza nu vine de acolo.Cateodata functioneaza metoda.Daca voi aveti alta metoda, spune-ti ca poate o pun in aplicare!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://familiasicopilul.forumsmotions.com
crina
Mamic avansat
Mamic avansat

Numarul mesajelor : 583
Varsta : 42
Data de inscriere : 12/08/2007

MesajSubiect: Re: Ce să faci dacă micuțul începe să lovească sau să muște?   9/13/2007, 19:31

Eu i iau jucariile preferate ,i le confisc si e cea mai grava pedeapsa pt ea daca nu-i dau ursuletul preferat.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Adina
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 562
Data de inscriere : 10/08/2007

MesajSubiect: Re: Ce să faci dacă micuțul începe să lovească sau să muște?   9/13/2007, 21:05

Cand a mai avut iesiri din astea cu muscatul plecam de langa ea pana-si revenea.si ii spuneam ca m-am suparat si nu mai vorbesc cu ea...de 2 ori a functionat si de atunci nu am mai avut iesirile asteaDe asta am scapat..urmeaza continuarea.. scratch study
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://familiasicopilul.forumsmotions.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce să faci dacă micuțul începe să lovească sau să muște?   

Sus In jos

Ce să faci dacă micuțul începe să lovească sau să muște?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Familia si copilul :: CEI MAI RASFATATI :: Familia bb-ului-
Mergi direct la: