Familia si copilul

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Unghiile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Adina
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Data de inscriere : 10/08/2007

MesajSubiect: Unghiile   8/11/2007, 11:47

Cum iti hranesti unghiile?
Daca vrei unghii sanatoase si puternice, ai grija ca in alimentatia ta sa se regaseasca:
• alimente bogate in biotina (vitamina din complexul B): galbenus de ou, soia, drojdie de bere, cereale integrale, lapte, ficat
• alimente ce contin minerale sulfuroase, cum sunt merele, castravetii, strugurii, usturoiul, asparagusul si ceapa
• somon, nuci, seminte, ton, etc. -, alimente bogate acizi grasi esentiali, care confera unghiilor stralucire si flexibilitate.

Unghii ingrijite, de la baza pana la varf
Cea mai eficienta si mai sigura cale de a avea niste unghii sanatoase este sa le oferi zilnic hidratarea de care au nevoie. O crema de calitate pentru maini si unghii iti va fi un aliat de nadejde in implinirea acestui scop. Alege Atrix Hand Cream with Aloe Vera sau Kamill Hand & Nail Intensive Care Cream.

Cuticulele, vesnica problema
Cuticulele iti dau batai de cap? Imagineaza-ti: si tu lor! Mai intai de toate, cea mai mare greseala pe care ai putea sa o faci este sa le tai! Cuticulele reprezinta o bariera naturala in calea bacteriilor si cel mai intelept ar fi sa le lasi acolo unde sunt. Sigur, asta nu inseamna sa le lasi sa creasca in nestire. Trebuie doar retusate periodic, adica o data pe saptamana. Cum faci asta? Simplu: cu o crema speciala, care inmoaie cuticulele, facandu-le, astfel, mult mai usor de indepartat, si cu un betigas din lemn. Dupa ce aplici crema, impinge usor cuticulele spre baza unghiei. Apoi, cu miscari circulare lente, impinge-le cu betigasul dintr-o parte a bazei unghiei spre cealalta, avand grija sa nu ranesti partea interioara a tesutului cuticular. Aplica o crema hidratanta si... gata cu ingrijirea cuticulelor! Si nu uita sa folosesti crema in fiecare zi pentru ca si cuticulele au nevoie de hidratare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://familiasicopilul.forumsmotions.com
crina
Mamic avansat
Mamic avansat

Numarul mesajelor : 583
Varsta : 42
Data de inscriere : 12/08/2007

MesajSubiect: Re: Unghiile   8/13/2007, 12:46

Si mie imi place sa am unghiile ingrijite,acum cateva zile mi-am cumparat niste floricele tare dragute de lipit pe unghie pete lac...sunt tare incantata arata foarte bine!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
crina
Mamic avansat
Mamic avansat

MesajSubiect: Re: Unghiile   9/9/2007, 13:21

Sus In jos
Adina
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Data de inscriere : 10/08/2007

MesajSubiect: Re: Unghiile   9/9/2007, 21:09

Ce-mi plac unghiile tehnice...sunt tare frumoase.POate le incercam intr-o zi ..ce zici Crina? flower
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://familiasicopilul.forumsmotions.com
crina
Mamic avansat
Mamic avansat

MesajSubiect: Re: Unghiile   9/9/2007, 21:27

Da Adina si mie imi plac unghiile tehnice dar eu le prefer naturale imi place foarte mult sa mi le aranjez acasa.Mi le vopsesc,pictez sau imi aplic tot felul de ornamente pe ele.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Unghiile   

Sus In jos

Unghiile
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Familia si copilul :: EU,TU SI FEMEIA DIN TINE! :: Moda si frumusete-
Mergi direct la: